Bitwa Korsarzy 18 sierpnia
Źródło: NOITRCH, 14/08/2009, 00:50
Pierwsze skojarzenie, które przychodzi myśląc o korsarzach i piratach to najczęściej otwarte morze, Ocean Atlantycki, Karaiby i podobne do nich egzotyczne zakątki świata. Przychodzą do głowy barwne opowieści, które jeszcze w dzieciństwie uformowały wyobrażenie pirata i korsarskiego życia. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że bitwy korsarzy, w tym i te o istotnym znaczeniu historycznym, odbywały się na Morzu Adriatyckim, co więcej na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, dokładnie w okolicy Omišu, dalmatyńskiego miasteczka.

Spokojny dziś Omiš w średniowieczu był niebezpieczną siedzibą korsarzy, a korsarze z Omišu w pewnych momentach swej historii strategicznie panowali na Adriatyku, uniemożliwiając jakiejkolwiek flocie przepłynięcie morzem tzw. Księstwa Neretwiańskiwego. Nawet Wenecjanie, w tych czasach największa siła morska na świecie, opłacali Neretwianinom daninę w zamian za swobodne żeglowanie, tak aby ich statki mogły bez przeszkód przewozić ładunek.
Jednak to porozumienie nie miało mocy w przypadku korsarzy z Omišu. Jako zemstę za napady Wenecjan na neretwiańskim terytorium, które miały na celu pozyskiwanie niewolników, korsarze jak sokoły namierzali statki weneckie i przekornie stawiali czoło wielkiej morskiej sile.
Wenecki doża Pietro I Candiano w 889 roku, rozzłoszczony nie dotrzymaniem umowy, ruszył wraz ze swoją flotą na bitwę z Neretwianiami, co zakończyło się jego sromotną porażką. Do dzisiaj mieszkańcy Omišu upamiętniają zwycięstwo m.in. w postaci Bitwy korsarzy – imprezy, której głównym punktem jest właśnie wyżej opisana bitwa.
Wielkie przedstawienie wypełnione wizualnymi atrakcjami, pokazem sztucznych ogni i morskiej bitwy wzbogacone jest występem gości historycznej grupy Kliški Uskoci i HGD-a Sv. Cecilija z Korčuli.
Kliški uskoci znani są głownie z tego, że prawie dwadzieścia lat po opierali się najazdowi Turków na początku XVI w. Ich przywódca Petar Kružić wszedł do panteonu chorwackich bohaterów wojennych.
Bitwa korsarzy zostanie także wzbogacona o Moreškę, barwy taniec z mieczami, który wykonuje się na Korčuli już od XVII wieku.
Barwna Bitwa korsarzy jest prawdziwą atrakcją dla tysięcy gości Dalmacji i powodem, dla którego warto w tym czasie przyjechać do Omišu, o ile oczywiście nie zrobiło się tego wcześniej.